Херсон і Текірдаґ - нові підходи розвитку співробітництва між Україною та Туреччиною
Розташоване в європейській частині Туреччини, місто Текірдаґ почало писати свою історію в пізднеримський період - III століття.
Місто, в якому розташований один з основних морських портів Туреччини на Чорному морі, відомо як край трьох Кемалів. Йдеться про трьох відомих представників Туреччини, ім'я яких Кемаль, які були пов'язані з містом Текірдаґ.
В першу чергу це сам Мустафа Кемаль Ататюрк, який є одним з найвідоміших і шанованих державних діячів, політиків, реформаторів і військових начальників Туреччини. Це співак свободи, османський поет, громадський діяч Намик Кемаль і великий поет Яхья Кемаль Беятли, який був депутатом в Текірдаґ за часів правління Ататюрка.
Саме в місті Текірдаг на цьому тижні було дано старт новому етапу Балтійсько-Чорноморсько-Каспійської співпраці, де одні з ключових ролей відводяться Херсону та Херсонській області.
26 серпня тут було підписано меморандум про співробітництво між Торгово-Промисловою палатою Текірдаґ і Балтійсько-Чорноморським економічним форумом.
Будучи однією з найвпливовіших і авторитетних структур в провінції Текірдаг, ТПП Текірдаґ, підписавши вказаний меморандум, стала повноправним партнером, ініційованого на майданчиках Балтійсько-Чорноморського економічного форуму, масштабного міжнародного проекту створення та розвитку коридору ефективної співпраці.
Як розповів кореспонденту ІА «Херсонці» заступник голови правління Балтійсько-Чорноморського економічного форуму Володимир Макуха:
«По-перше в особі Торгово-Промислової палати Текірдаґ і її Президента ми отримали надійного і дуже авторитетного партнера, що дає підставу констатувати значні перспективи для нашого спільного Балтійсько-Чорноморсько-Каспійського проекту на території Туреччини. Рівень підходу Президента ТПП Текірдаґ шановного Дженгіза Гюнея (на фото другий праворуч) до організації процесу реалізації проектів, учасниками яких вони стають, можна було побачити за підсумками організованих і проведених зустрічей і переговорів в перший же день підписання меморандуму. Чітка, послідовна, вивірена схема дій, чіткий аналіз, спрямований на забезпечення максимального ефекту від розпочатого співробітництва не тільки для турецької сторони але і для всіх учасників проекту від польської Гдині і литовської Клайпеди на Балтиці, самого Херсона та Херсонської області на західному березі Чорного моря до партнерів з Казахстану і Туркменістану на східних берегах Каспійського моря.
Організована і проведена нарада з керівником Ceyport Tekirdag Махмутом Сайджі дозволилв вибудувати перспективи не тільки входження даного порту в проекти коридору ефективного співробітництва і створення єдиного міжнародного логістичного центру Global Multimodal Logistics а й активізації вантажообігу з морськими портами - партнерами проекту. Слід зазначити, що значна частина вантажів, що відправляються з Херсонського морського торгового порту в бік Туреччини йде саме через Текірдаґ.
У разі забезпечення вирішення ряду організаційно-правових питань по Херсонському МТП, обсяги вантажообігу між даними портами можуть бути значно збільшені. Зокрема, турецькі партнери підтвердили готовність перекладу відправки та отримання вантажів на Херсонський МТП (в тому числі і частини транзитних вантажів), в разі якщо відповідальність за організацію роботи в Херсонському порту на себе візьме група компаній «Содружество», яка користується великим авторитетом у турецьких партнерів. Значні перспективи даної співпраці були відзначені і для балтійських портів Клайпеди і Гдині.
Предметною та тривалою була зустріч з мером міста Текірдаґ паном Джюнеєм Юкселом (на фото - другий справа). Обраний мером міста, за результатами місцевих виборів, що відбулися навесні цього року, він до цього виконував обов'язки представника в Текірдаґ Президента Туреччини пана Реджепа Ердогана.
Були висловлені наміри налагодження і розвитку всебічної та ефективної співпраці між підприємствами та організаціями Херсона та міста Текірдаґ. При цьому, акцентувавши увагу на той факт, що пан Президент Туреччини Реджеп Ердоган дуже любить Україну, а Голова Парламенту Туреччини до того ж родом з міста Текірдаґ, пан мер запропонував вийти на новий більш високий і результативний формат співпраці між містами Херсон і Текірдаґ, провівши його через Міністерства закордонних справ Туреччини та України.
Дане співробітництво має всі підстави стати додатковим стимулюючим фактором спрямованим на поглиблення і розвиток співпраці між Туреччиною і Україною, стати прикладом нової, більш якісної моделі міжрегіонального співробітництва. При цьому, була досягнута домовленість, що з одного боку - базовим майданчиком з боку Херсона та області, для налагодження економічного співробітництва, турецька сторона бачить херсонську групу компаній «Содружество», а загально комунікаційним майданчиком для організації і розвитку співробітництва має виступити Балтійсько-Чорноморський економічний форум. Формат підходу, коли працюють різного рівня горизонтальні партнерські зв'язки визначено як оптимальний. Крім того, у херсонського бізнесу і бізнесу м. Текірдаг вже є історія співпраці яка успішно розвивається. Саме в Херсоні розміщено підприємство, яке виконує велику частину роботи в загальному циклі виробництва корму для птахів. Після виробничого циклу, здійсненого в Херсоні, продукція відправляється на сучасне підприємство KOÇAŞLAR в м. Текірдаг, що є лідером з виробництва різного роду кормів для птахів.
У Текирдаг на сучасному обладнанні здійснюється доочищення отриманої з Херсона продукції, додаються відсутні інгредієнти, фасується і готова продукція високої якості відправляється по всьому світу. При цьому, необхідно звернути увагу на той факт, що в Херсоні також організований первинний виробничий цикл, забезпечується отримання додаткової вартості продукту який відправляється турецьким партнерам, не кажучи вже про робочі місця і надходження до бюджетів України різного рівня.
Значну увагу було приділено і самому міжнародного проекту створення та розвитку коридору ефективної співпраці, консолідуючої ролі Балтійсько-Чорноморського економічного форуму, ключову роль Торгово-Промислових Палат і портів м. Гдиня (Польща), м. Клайпеда (Литва), м. Текірдаг (Туреччина), м. Батумі (Грузія), м. Баку (Азербайджан), м. Курик (Казахстан), м. Туркменбаши (Туркменістан), розвитку даного співробітництва, залучення партнерів з інших країн, зокрема, Болгарії».
сайт “Херсонці”