«Адаптація тимчасових переселенців» стала темою однієї з секцій ІІ Балтійсько-Чорноморського економічного форуму

18.06.2015

Питання, пов’язані з переселенцями, сьогодні надзвичайно актуальні. Тому не дивно, що «Адаптація тимчасових переселенців» стала темою однієї з секцій ІІ Балтійсько-Чорноморського економічного форуму.

Проводити подібні зустрічі дуже важливо, адже людям необхідно розуміти тяжкість становища внутрішньо переміщених осіб. І, звісно, необхідно шукати шляхи вирішення виникаючих по ходу дій питань – де жити переселенцям, навчатися, працювати, отримувати медичну допомогу, відновлювати документи, що одягати, їсти тощо.

Секцію проводили заступник міського голови Віктор Іванушкін і директор Херсонського міського центру зайнятості Надія Дубовик. Також завітали спеціалісти, які протягом тривалого часу займаються проблемами переселенців.

Першим виступив директор Херсонського міського Центра соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Антон Єфанов. Він ознайомив присутніх із переліком основних проблем, які виникають у внутрішньо переміщених осіб, а також презентував офіційну статистику за кожен місяць – скільки зареєстровано чоловіків та жінок, вікові категорії, кількість звернень переселенців щомісяця. До речі, жінок більше, ніж чоловіків, їх частіше спонукає материнський інстинкт рятувати своїх дітей.

Обговорювалися і видатки міського бюджету на допомогу переселенцям. Зокрема, це кошти на канцелярію для школи, оплату гуртожитків, обіди.

- Проблемою було вчасно прийняти велику кількість людей. Наприклад, якщо говорити про щоденні гарячі обіди, то у пік (зимові, весняні місяці минулого року) щоденно їх отримувало до 500 осіб. Цим людям потрібно було організувати талони, нехай навіть на тиждень, щоб кожен отримував їжу, - доповнила начальник управління соціальної політики Херсонської міської ради Олена Рузгіс.

Доповідь підготував і директор організації «Крим SOS» Віталій Захарчук. Він розповів про проблеми, з якими можна зіткнутися під час відновлення документів, торкнувся питань отримання громадянства – дехто реєструється в Херсоні як громадянин України, а в Криму – як громадянин Росії. А такого роду махінації неприпустимі. Адже законодавство нашої країни не дозволяє мати подвійне громадянство.

Представник Благодійної організації «Кримсько-татарського культурного центру «Куреш» Ібрагім Сулейманов підготував відеоролик про виселення кримських татар у роки Другої світової війни. Відео було доцільним, адже події, які відбулися на півострові у лютому 2014 року, знищили усе, над чим працювали, що відновлювали кримські татари за останні 23 роки після повернення на свою Батьківщину з місць вигнання.

Як один із варіантів вирішення актуальних проблем, Ібрагім Сулейманов пропонує створити вільну економічну зону саме в Херсоні, а не в Криму.

Питання переселенців хвилюють і голову Херсонського грузинського національно-культурного об’єднання «Ілорі», депутата Херсонської міської ради Еліко Маркелію. Вона розповіла про культурно-масові заходи, що організовують громадські організації задля підтримання меншин та осіб, які змушені були тікати від агресора. Як вважає Еліко Русланівна, внутрішньо переміщеним особам потрібна не тільки грошова допомога, а й допомога в адаптації до нових умов життя. Наприклад, сьогодні діє Центр правової та психологічної допомоги військовослужбовцям, учасникам АТО і членам їх сімей. Також голова об’єднання «Ілорі» підготувала репортажі про те, як міська влада допомагає військовим та постраждалим від війни одягом, провізією та просто підтримує морально.

Роботу секції завершила представник Херсонського обласного фонду милосердя і здоров’я Наталя Козаренко. Вона ознайомила учасників форуму із юридичною стороною проблеми переселенців.

Питання переселенців важливе, та досить складне. Тих кількох годин не вистачило для того, щоб дійти до єдиного висновку та знайти одне, чітке рішення проблеми. І міська влада, і громадські організації переймаються питаннями внутрішньо переміщених осіб.

«На інших секціях розглядаються питання економічні. Але головне питання  - це гуманітарна допомога нашим переселенцям. Бо економіка, як би там не було, рухає нашу країну, а питання моральності, духовності сьогодні на першому місці. Сьогоднішня складна ситуація показала, що Україна є справжньою нацією! У державі йде війна, а люди роблять все для вирішення проблем переселенців та наших військових. І дуже важливо, щоб переселенці відчували, що поруч рідні і ті, хто готовий їм допомагати», - резюмує міський голова Володимир Миколаєнко.

Офіційний сайт Херсонської міської ради