Перспективи реформування системи харчування в школах Херсона з використанням досвіду Литви

05.02.2021

Від оголошення негативної оцінки до рішучих дій, спрямованих на забезпечення кардинально якісних змін, повинен бути максимально стислий проміжок часу. Саме так можна охарактеризувати принцип дій Херсонського міського голови Ігоря Колихаєва щодо ситуації з наданням послуг організації харчування в загальноосвітніх навчальних та дошкільних закладах освіти Херсона. Трохи більше тижня минуло з моменту оприлюднення його вердикту щодо неприпустимої ситуації в цьому сегменті міського господарства, а вже сьогодні, за ініціативи Херсонського міського голови, в Херсон з Литви прибув Ірмантас Норкус, який є головою правління та основним акціонером провідної групи компаній «Pontem».

Компанія має позитивний досвід реформування в галузі надання послуг громадського харчування, з використанням сучасних технологій. Займає третину зазначеного ринку Литви, де працює з 1992 року, ефективно працює в Латвії та має досвід запровадження кардинальних змін та покращення якості надання послуг харчування у навчальних та медичних закладах України (зокрема в м. Київ). Серед клієнтів групи компаній «Pontem» близько 500 закладів освіти в Литві, Латвії та Україні, де дієтологами компанії підготовлено та використовується декілька сотень варіантів меню з дотриманням європейських стандартів якості. Серед клієнтів компанії - Сейм Литовської Республіки, литовське радіо та телебачення, авіаційні компанії Small Planet та Wizz air, інші авіакомпанії та приватні літаки.

В робочій нараді, яка відбулась сьогодні (5 лютого), крім Херсонського міського голови та Ірмантаса Норкуса, взяли участь заступник Херсонського міського голови Світлана Чєпига та заступник голови правління Балтійсько-Чорноморського економічного форуму Володимир Макуха.

Під час наради Херсонський міський голова наголосив на тому, що система надання послуг харчування в Херсонських школах та дитячих садочках повинна бути кардинально змінена на краще. При цьому діяти потрібно починати негайно, бо якісне харчування – це здоров’я дітей.

Було обговорено низьку базових принципів, серед яких, зокрема:

  • Якість продуктів харчування та різноманітність меню;
  • Оптимізація організації харчування, неприпустимість нецільового використання коштів та необґрунтованих витрат;
  • Забезпечення електронного контролю за процесом харчування дітей, можливістю online контролю та участі у виборі меню з боку батьків;
  • Логістична оптимізація.   

Організація харчування в херсонських закладах освіти, і не тільки, повинна бути організована з дотриманням європейських стандартів якості та використанням сучасних технологій. З цією метою прийняте рішення в найбільш стислі терміни спільно відпрацювати дорожню карту та покроковий план дій з очікуваними результатами за підсумками кожного з них. В цьому плані, досвід європейських друзів та партнерів та їх обізнаність з практичною ситуацією в цій галузі в Україні повинні забезпечити необхідний результат.

Ірмантас Норкус, за підсумками наради, зазначив, що ефективність реагування на подібні виклики багато в чому залежить від волі міського керівника, його готовності до рішучих дій та реального запровадження механізмів реформування. Той факт, що це проблемне питання до порядку денного було винесено самим міським головою та оперативність організації та проведення цієї робочої наради і її конкретність дозволяє оптимістично дивитись на перспективи досягнення поставленої мети.

Додаткові оптимістичні очікування пов’язані з можливостями використання партнерського фундаменту, створеного на майданчиках Балтійсько-Чорноморського економічного форуму. Майданчику, який, зокрема, спирається на потужний партнерський трикутник: Клайпеда та Клайпедський район (Литва) – Херсон та Херсонська область (Україна) – Гдиня та Поморське воєводство (Польща). Трикутник, який умовно названо «гдинським» і який можна розглядати складовою частиною «люблінського трикутника», партнерство в якому ініційовано минулого року за участю Міністрів закордонних Литви, Польщі та України.