Нові напрямки та перспективи для співробітництва. За підсумками робочої зустрічі в польському місті Гдиня

16.11.2021

У польському місті Гдиня 15 листопада відбулася робоча зустріч керівника проектів Польща-Україна Балтійсько-Чорноморського економічного форуму Даріуша Киянка (на фото крайній ліворуч) з керівниками Baltic Sea & Space Cluster:
- Alfred Naskręt - президент Кластера, директор Szkoła Morska Sp. z o.o. (на фото другий праворуч);
- Marek Grzybowski – віце-президент Кластера, доктор наук, професор Морського Університету м.Гдиня (на фото другий зліва);
- Krzysztof Anzelewicz – віце-президент Кластера, віце-президент Асоціації бюро з просування Close Sea Shipping (на фото крайній праворуч).

Baltic Sea & Space Cluster є ключовим кластером у Центральній та Східній Європі, регіоні Балтійського моря. Маючи визнання у морській галузі у глобальному масштабі, він активно співпрацює з кластерами в Азії, Південній Африці та США. Кластер BSSC є активним членом Європейської мережі морських кластерів та Глобального договору ООН, співробітництво яких координується Європейською кластерною платформою співробітництва.
Розширення бізнес-профілю на космічний сектор та створення кластера Балтійського моря та космосу було здійснено у 2018 році. Про підтримку даного кластера заявили Комітет з космічних наук (Польська академія наук / Гданська філія), Студентський кластер BSSC та Університет бізнесу та управління у Гдині.
Метою кластера є підтримка інновацій та розвитку в галузі досліджень, підприємництва, управління та самоврядування, насамперед пов'язаних з регіоном Балтійського моря та Світовим океаном, наземними та водними об'єктами вздовж річок Вісла та Одра.
Під час проведеної робочої зустрічі пройшло детальне обговорення можливих форматів та напрямів співробітництва між BSSC та Балтійсько-Чорноморським економічним форумом. Було відзначено важливість та значні перспективи розвитку даної співпраці. При цьому було зроблено окремо акценти на доцільності використання синергії наявного потенціалу сторін на користь розвитку їхніх партнерів. Зокрема, для забезпечення більш ефективної взаємодії та розвитку співробітництва у транспортно-логістичному сегменті партнерської мережі Балтійсько-Чорноморського економічного форуму від берегів Балтійського моря (польський порт Гдиня та литовський порт Клайпеда) до східних берегів Каспійського моря (казахський порт Курик та міжнародний морський порт Туркменістану Туркменбаші) і країн Центральної Азії, де після нещодавнього приєднання до договору про «сухі порти» ООН значно зміцнив одну з ключових позицій Узбекистан.
Окремо було приділено увагу важливості розвитку співробітництва у сфері науки та морської освіти, де базовими партнерами Балтійсько-Чорноморського економічного форуму у розвитку міжнародної партнерської мережі морських академій та університетів є Херсонська державна морська академія з її науковим парком та Литовська морська академія. При цьому доцільно цей базовий фундамент посилити використанням партнерського потенціалу та додатковими комунікаційними можливостями Szkoła Morska Sp. z o.o.
Приєднання до базового фундаменту міжнародної партнерської мережі морських академій та університетів партнерів із Гдині було відзначено як формування додаткового механізму реалізації ініціативи Міністрів закордонних справ Польщі, України та Литви, названого «люблінським трикутником». У форматі реалізованих партнерських ініціатив Балтійсько-Чорноморським економічним форумом, де ініційована співпраця на рівні підприємств, установ та організацій Гдині та Поморського воєводства (Польща), Херсона та Херсонської області (Україна), Клайпеди та Клайпедського району (Литва) фактично формується «гдинський трикутник».    
Як зазначив керівник проектів Польща-Україна Балтійсько-Чорноморського економічного форуму Даріуш Кіянка: «у процесі проведеної робочої зустрічі були не лише розглянуті можливі напрямки співробітництва та формування портфелів спільних проектів, зокрема щодо найбільш актуальних сегментів співробітництва ЄС-Україна та програм Європейського Союзу «Східне партнерство» але й було визначено пропозиції щодо формування попереднього плану спільних дій. В результаті проведених переговорів досягнуто попередньої домовленості про ініціювання, як базового, партнерства між Baltic Sea & Space Cluster та Балтійсько-Чорноморським економічним форумом, спрямованого на розвиток співпраці на користь усіх партнерів «форуму». У розвитку цього партнерства запропоновано додатково ініціювати співпрацю за участю Херсонської державної морської академії, її науковим парком та Szkoła Morska Sp. z o.o. м.Гдиня»
Szkoła Morska Sp. z o.o. є першою недержавною морською школою Польщі, створеною у м.Гдиня у 1998 році. Тут можна здобути вищу освіту за цілою низкою морських професій. Szkoła Morska Sp. z o.o. є членом-засновником Польської палати морської економіки, членом Національного форуму недержавної освіти та Польського форуму морської промисловості. Діє у Польському морському кластері, перебуваючи у його органах влади.