В Посольстві Литви презентували проект, підтриманий учасниками Балтійсько-Чорноморського економічного форуму

14.12.2017

14 грудня в Посольстві Литовської Республіки в Україні була проведена презентація Пропозиції про здійснення державно-приватного партнерства реалізації проекту модернізації об'єктів портової інфраструктури Херсонського і Скадовського морських торговельних портів і їх ефективного розвитку, поданого на розгляд Міністерства інфраструктури групою компаній «Содружество».

Ініціатором проведення презентації виступив Надзвичайний і повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс.

У презентації взяли участь Посли та представники Посольств Грузії, Ірану, Казахстану, Литовської Республіки, Таджикистану, Туреччини, заступник Міністра інфраструктури України Віктор Довгань, заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації Олександр Адамчик, мер міста Херсона Володимир Миколаєнко, директор ДП «Херсонський морський торговельний порт» Андрій Соколов, представник морського порту міста Трабзон Угур Ероглу, представники дипломатичних відомств і бізнесу з різних країн Європи і Азії.

Пропозицію про здійснення державно-приватного партнерства було підготовлено фахівцями Литовської Республіки та України, спираючись на позитивний досвід реалізації проектів модернізації морських портів із залученням приватного бізнесу. В якості одного з базових прикладів був використаний успішний досвід реформування і розвитку морського порту міста Клайпеда (Литовська Республіка), результатом якого стало збільшення його річного вантажообігу до понад 40 млн.тонн на рік.

Пропозиція про здійснення цього проекту на умовах державно-приватного партнерства знаходиться на розгляді Міністерства інфраструктури України з 8 листопада 2017 року.

Під час презентації було відзначено, що дана ініціатива здійснена базуючись на Законі України «Про державно-приватне партнерство та розробленої Міністерством інфраструктури «Національної транспортної стратегії України до 2030 року», згідно з якою, Херсонський морський торговельний порт повинен був бути переданий в концесію у 2017 році .

Проектну пропозицію представили генеральний директор ГК «Содружество» Віктор Попов і керівник експертної групи розробників проекту, доктор економічних наук, професор Ірина Запатріна.

Було відзначено, що по Херсонському і особливо по Скадовському морським торговельним портам простежується явна тенденція падіння вантажообігу, що свідчить про негативні перспективи їх розвитку. При цьому тенденції, які спостерігаються по Скадовському МТП свідчать про явні погрози його існування (проектна потужність - 1,3 млн. тон на рік, фактично оброблено в 2016 р. - 32,9 тис. тон). Що входить до складу порту портопункт Хорли, який до здобуття Україною незалежності перевалював тільки піску близько 4 млн. тон на рік, відправляючи його в основному в Крим і на Кавказ, вже зупинив свою роботу.

Як приклад була згадана і доля Генічеського (Херсонська область) морського порту, питання необхідності модернізації якого з використанням моделі державно-приватного партнерства підіймалось ще в 2008 році, але так і не було реалізовано. Як результат - Генічеський морський порт припинив своє існування.

З огляду на тенденції падіння транзитних вантажів через морські порти України (згідно з проектом актуалізованої Міністерством інфраструктури України «Стратегії розвитку морських портів України на період до 2038 року», за період з 2012 по 2016 рік обсяг транзитних вантажів, що обробляються в морських портах України, скоротився в три рази з 33,3 млн. тон до 10,3 млн. тон) основна увага щодо розвитку транзитних перевезень буде приділятися морським портам Одеського регіону, що пов'язано з додатковими ризиками для розвитку (існування) морських портів Херсона і Скадовська.

Представлений проект демонструє готовність його ініціаторів, забезпечити, в рамках запропонованої моделі державно-приватного партнерства, реалізацію поетапного плану реформування і модернізації Херсонського і Скадовського морських портів з внесенням, відповідно, 24 млн. 250 тис. доларів США інвестицій в Херсонський МТП і 8 млн. 700 тис. доларів США до Скадовського МТП.

В результаті реалізації проекту передбачається досягти таких результатів:

  • збільшити річний вантажообіг Херсонського МТП в три рази, забезпечити вихід Скадовського МТП - на проектну потужність;
  • вирішити екологічні проблеми, пов'язаних з існуючою відкритою перевалкою сипучих вантажів;
  • підвищити професійний рівень працюючого персоналу;
  • збільшити надходження до державного бюджету на 278%, до обласного бюджету на 180%, до місцевих бюджетів на 39%.

Учасники презентації в своїх виступах звернули увагу на важливість запуску цього проекту і забезпечення проведення конкурсу на залучення до його реалізації приватного партнера за умов максимальної відкритості та неупередженості.

У присутності Послів та представників Посольств було відзначено, що вирішенню цього завдання може сприяти залучення міжнародних фінансових організацій (ЄБРР, МФК та інших) в рамках спільних програм,  реалізованих ними сьогодні спільно з Міністерством інфраструктури України. Виступаючі відзначили, що частина виділених в рамках програм підтримки передачі українських портів в концесію коштів доцільно було б використовувати на підготовку конкурсної документації та проведення відкритого конкурсу за цим проектом.

Особливу увагу під час обговорення було приділено питанням практичної спроможності потенційних переможців конкурсу в забезпеченні транзитних вантажопотоків через порти Херсонської області і сприяння включенню їх до міжнародних транспортних коридорів, що є ключовою умовою успішності реалізації запропонованого ними проекту.
 
Присутні на презентації представники дипломатичного корпусу та бізнес-структур з різних країн Європи і Азії висловили зацікавленість в участі в реалізації обговорюваного проекту спільно з ГК «Содружество», в тому числі, в рамках створення для цієї мети спільних підприємств. Ініціатором проекту - ГК «Содружество» вже підписано цільові меморандуми про співпрацю з морським портом Трабзона, стивідорної компанією "KAMINERA", що працює з морським портом Клайпеда і є №1 в організації залізничних вантажних перевезень в Литві і Білорусі. Готовність переорієнтації своїх вантажів на порти Херсона і Скадовська, в разі реалізації цього проекту, засвідчило ряд великих зернотрейдерів і представників грузооператоров з Туреччини і Ірану.