Херсон і Вільнюс ініціювали «Новий шовковий шлях» в освіті

14.12.2017

Під час презентації ТЕО здійснення державно-приватного партнерства реалізації проекту «Модернізація об'єктів портової інфраструктури Херсонського і Скадовського морських торговельних портів», яка пройшла 14 грудня о конференц-залі Посольства Литовської Республіки в Україні, відбулася історична подія, з перспективою відкриття нової сторінки розвитку настільки часто згадуваного зараз «нового шовкового шляху».

«Новий шовковий шлях» передбачає системну роботу по організації переміщення вантажів (зокрема з Китаю в країни ЄС), крім необхідності значних організаційно-інфраструктурних рішень, залучення транспортного потенціалу держав, що беруть участь в його реалізації, повинен мати високопрофесійний кадровий потенціал.

Якщо, для прикладу, розглянути експериментальний контейнерний поїзд, відправлений в січні 2016 року через м. Чорноморське (екс-Іллічівськ) в Китай, то для його доставки в пункт призначення, були задіяні, крім України та Китаю, транспортно-логістичні структури Грузії, Азербайджану і Казахстану. З огляду на можливу варіативність маршрутів з передбачуваним виходом до Балтійського моря, до згаданих уже країнам, можна додати, як мінімум, Литву, Білорусь, Туреччину та Іран.

Наявність високопрофесійних кадрів - запорука успіху

Для ефективної реалізації цього глобального проекту, морські порти, стивідорні компанії, логістичні центри, які беруть в ньому участь, повинні мати персонал, який володіє необхідними знаннями та досвідом, адаптований до роботи як на території своєї держави, так і на територіях держав-партнерів.

Проблема наявності необхідних кадрів відзначається як в розроблюваних Міністерством інфраструктури України стратегіях так і в програмних документах, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Підготовка нових і перенавчання наявних кадрів передбачена і в згаданому вище ТЕО. Зі схожою проблемою стикаються не лише в Україні. При цьому підходять до її вирішення по різному. Наприклад, в морському порту турецького міста Трабзон, зробили упор на навчання портових працівників суміжних спеціальностей, вважаючи одним з основних завдань повну і всебічну взаємозамінність.

«Новий шовковий шлях» в освіті - подія з претензією на історичну

Але, повернемося до подій, які мали місце 14 грудня в Посольстві Литовської Республіки в Україні. В презентації ТЕО здійснення державно-приватного партнерства реалізації проекту «Модернізація об'єктів портової інфраструктури Херсонського і Скадовського морських торговельних портів», крім ініціювавшого цей захід Надзвичайного і Повноважного Посла Литовської Республіки в Україні Марюса Януконіс, прийняли участь Посли та представники Посольств Грузії, Туреччини, Ірану, Казахстану, Таджикистану, Узбекістану, народні депутати України, заступник Міністра інфраструктури України Віктор Довгань, мер міста Херсон Володимир Миколаєнко, заступник голови Херсонської ОДА Олександр Адамчик, представники дипломатичних кіл та бізнесменів з різних країн стали свідками не декларованої необхідності а ініціативи, яка вже почала реалізовуватись.

Присутні стали свідками історичної події, ініціювання реалізації освітнього проекту в рамках «нового шовкового шляху». У цей день було підписано меморандум про співпрацю між основним ініціатором, генеральним директором ГК «Содружество», головою правління «Балтійсько-Чорноморського економічного форуму» Віктором Поповим і віце-ректором Вільнюського Університету Миколаса Ромеріса Інгою Жаленене. Згідно з цим документом будуть готуватися необхідні фахівці для участі в ефективній реалізації проекту розвитку портів, розробки і реалізації оптимальних логістичних моделей переміщення вантажів і т. ін.

Також, в контексті практичної реалізації запропонованої міждержавної моделі навчання фахівців, ректором Херсонського економіко-правового інституту Валентиною Покотиловой та віце-ректором Вільнюського Університету Миколаса Ромеріса Інгою Жаленене був підписаний меморандум про співпрацю між зазначеними Херсонським і Вільнюським ВНЗ-ами. Підписанню цього меморандуму передувала спільна робота представників згаданих вищих навчальних закладів над узгодженням програм навчання, що дають можливість поетапного проходження навчання в Херсоні і Вільнюсі з отриманням подвійних дипломів про вищу освіту - Українського і Литовського. Крім того, випускники даний спільних програм, по закінченню навчання, будуть вже адаптовані для роботи за фахом як на території України так і на території Литви.

З огляду на попередньо проведені переговори і вже наявні партнерські відносини з університетами Туреччини, Грузії та Азербайджану, є всі підстави очікувати, що найближчим часом до Херсонсько-Вільнюської ініціативи створення «нового шовкового шляху» в освіті приєднаються ВНЗ-и м. Трабзона (Туреччина), Батумі (Грузія) і м. Баку (Азербайджан).