ЖИТТЯ ВИМАГАЄ РУХУ

04.05.2020

Історія створення та розвитку Херсонської державної морської академії досить вагома в історичній ретроспективі і тому маємо право говорити про те, що це є найстаріший навчальний заклад в Україні, який готував, готує і думаю готуватиме ще не одне покоління працівників морського та річкового транспорту, тож треба рухатися впевнено вперед шукаючи нові шляхи та розвиваючи нові ідеї.

З моменту свого заснування, з 1834 року, Херсонський морський навчальний заклад неодноразово реорганізовувався: від морехідних класів до сучасного навчального закладу, а саме Херсонської державної морської академії (ХДМА).

На сьогоднішній день академія має ІV рівень акредитації і здійснює підготовку морських фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями від кваліфікованого робітника, молодшого спеціаліста до бакалавра, магістра та доктора філософії. Академія має найсучаснішу навчально-тренажерну базу, що дозволяє курсантам набути усі необхідні компетентності, які є важливими та необхідними під час роботи на судні.

Навчально-тренажерна база ХДМА та її структурних підрозділів відповідає міжнародним вимогам стандартів морської освіти. Проект модернізації бази ХДМА отримав підтримку з боку міжнародних партнерів та інвесторів академії, зокрема Міжнародної ради морських роботодавців (IMEC), фонду інвестування і розвитку Німеччини DEG та ін. Обладнання для проведення практичних та тренажерних занять надає можливість максимально наблизитися до реальних умов у процесі навчання.

З 2010 року ХДМА отримала право готувати фахівців  морської галузі для іноземних держав. Вже третій рік академія успішно реалізує проект підготовки іноземних студентів виключно на англійській мові.

У 2012 році на базі академії був заснований Херсонський морський спеціалізований тренажерний центр (ХМСТЦ ХДМА). Результат діяльності ХМСТЦ ХДМА – отримання дозволу з боку організації ОРІТО на проведення спеціалізованих курсів для працівників офшорної галузі, а також Протоколу відповідності вимогам Міжнародної конвенції з підготовки, дипломування моряків і несення вахти (Конвенція ПДНВ 78/95), виданого на низку спеціалізованих курсів Морською адміністрацією України.

Розширення контактів на міжнародній арені, великий попит на морських фахівців у світі, безумовне дотримання міжнародних стандартів, зокрема вимог Конвенції ПДНВ 78/95, дозволили ХДМА останніми роками суттєво збільшити контингент курсантів та кількість судноплавних і крюінгових компаній, для яких академія здійснює підготовку морських фахівців. Існуюча сучасна система морської освіти в Україні й академії найбільш близька до вимог Болонської декларації і відповідає Конвенції Ради Європи та ЮНЕСКО «Про загальну еквівалентність періодів навчання в університетах та еквівалентність дипломів», завдяки цьому випускники академії отримують роботу на міжнародному ринку праці і не зазнають труднощів під час працевлаштування.

За роки існування ХДМА керівництвом та провідними науковцями здійснено низку важливих заходів щодо зміцнення основ наукової діяльності. Так, на кафедрах академії здійснюються наукові дослідження з понад 25 наукових тем, відповідно до пріоритетних тематичних напрямків наукових досліджень та розробок. Усі науково-дослідні роботи мають інноваційний характер, конкурентоспроможні та є важливими для практичного застосування на суднах річкового та морського флоту. В академії створені спеціальні науково-дослідні лабораторії, проводяться міжнародні та всеукраїнські наукові конференції, результати наших досліджень широко відомі як на теренах України, так і за кордоном.

З метою більш ефективного впровадження результатів наукових досліджень у сферу виробництва у 2019 році було створено Науковий парк ХДМА «Інновації морської індустрії», який на сьогодні активно співпрацює з рядом навчальних закладів України та Європи, а також з різними підприємствами та організаціями. Таким чином, це створило можливості для розширення наших можливостей не тільки як навчального закладу, але і як потужного науково-дослідного центру, центру фокусування проблем освіти, виробництва та науки у галузі морського та річкового транспорту. 

Тому проведення VII Балтійсько-Чорноморського економічного форуму у 2020 році на базі ХДМА нашими партнерами та співорганізаторами Громадським союзом «Балтійсько-Чорноморський економічний форум» та Науковим парком ХДМА «Інновації морської індустрії» є знаковою подією, особливо враховуючи виклики сучасності як в системі освіти, так і в морській галузі та у світі в цілому.

Реалізація основної мети форуму - створення коридору ефективного співробітництва від берегів Балтійського моря до східних берегів Каспію – створить і нові глобальні та стратегічні можливості для розвитку системи морської освіти у світовому масштабі.

Ми вдячні нашим партнерам з різних країн, які погодилися прийняти участь у цьому концептуально важливому заході, що відкриє нові горизонти для співпраці в галузі освіти та науки, створення нових проектів, відпрацювання спільних дій, експлікації існуючих освітніх та дослідних ідей тощо.

Виходячи з цих принципів, маємо на меті під час форуму обєкти’візувати наступні питання:

  • обговорити та скоординувати плани співробітництва та розвитку нових партнерських програм і договорів для реалізації спільних міжнародних наукових проектів щодо глобальних проблем розвитку транспортної галузі, логістичних питань тощо (особливо морської галузі);
  • експлікувати нові освітні виклики та підходи у системі сучасної онлайн-освіти (створення спільних проектів та програм);
  • відпрацювати плани щодо впровадження програм подвійних дипломів та формування досконалих шляхів їх реалізації;
  • випрацювати нові моделі реалізації програм мобільності викладачів та студентів;
  • актуалізувати роль партнерської групи у підготовці необхідних кадрів для портів та морської галузі в цілому;
  • сформувати релевантні моделі співпраці транспортних закладів вищої освіти та галузей індустрії в контексті пошуку нових підходів до вирішення кадрових, наукових та виробничих проблем глобальних масштабів.

Ректор Херсонської державної морської академії,
доктор педагогічних наук, професор,
заступник Голови організаційного комітету з підготовки та проведення
VII Балтійсько-Чорноморського економічного форуму
Василь Чернявський