ПОРТ КУРИК - ПЕРЛИНА ТРАНСПОРТНОЇ ЛОГІСТИКИ КАЗАХСТАНУ, НАДІЙНЕ ЗВЕНО КАСПІЙСЬКО-ЧОРНОМОРО-БАЛТІЙСЬКОГО ТРАНСПОРТНОГО КОРИДОРУ

27.05.2020

Морський порт Курик (Казахстан) – новий, сучасний порт, який є важливою ланкою в транспортно-логістичнії структурі Казахстану, почав свою роботу в 2016 році. Розташований на східному узбережжі Каспійського моря, на південь від порту Актау, в природній бухті, в затоці, який забезпечує більш сприятливі погодні умови для здійснення вантажно-розвантажувальних робіт.

  • Поромний комплекс порту орієнтований на перевалку зерна, нафтопродуктів, добрив, хімікатів та інших видів вантажів. Порт має автомобільний і залізничний причали з можливістю одночасного обслуговування 2-х поромів (глибина - 8,5 м).
  • Пропускна здатність автомобільного причалу - 1,9 млн. тонн (середній час обробки порома - 14-16 год., що дозволяє обробляти до 3-х поромів на добу).
  • Пропускна здатність залізничного причалу - 4,1 млн. тонн (середній час повного циклу обробки порома: одноярусного - 6-8 год., двохярусного - 10-12 годин, що дозволяє обробляти до 5 поромів на добу).

Налагоджено регулярне поромне сполучення між портами Курик і Алят (Баку), які розташовані на відстані 244 миль (приблизно 452 км) один від одного, що дозволяє забезпечувати доставку вантажу за 18 годин (наприклад, паром від порту Актау до порту Баку знаходиться в дорозі 22 години). Порт Курик є партнером проектів створення коридору ефективної співпраці від берегів Балтики до східних берегів Каспію, який координується Балтійсько-Чорноморським економічним форумом, а також проекту Global Multimodal Logistics.

Маючи краще географічне розташування, порт займає одну з ключових ролей на східних берегах Каспійського моря, що дозволяє виконувати функції хаба по акумуляції вантажів, які направляються в (з) Азербайджан, Грузію, Туреччину, країни Європи.

Генеральний директор порта Курик Серік Ахметов, якого можна віднести до категорії керівників нового типу, які вміють нестандартно мислити і знаходити оптимальні рішення в найскладніших ситуаціях, відзначаючи важливість реалізації нових спільних проектів, спрямованих на розвиток нових маршрутів переміщення вантажів між портами Каспійського моря, зробивши основний акцент на важливість майбутньої зустрічі партнерів на майданчиках Балтійсько-Чорноморського економічного форуму в Україні (в м.Херсон), зокрема сказав:

«Від оптимізації і розвитку співпраці між портами і транспортно-логістичними компаніями Каспійського моря багато в чому залежить і ефективність розвитку всього нашого партнерського ланцюга від східних берегів Каспію до Балтики. Вже перші наші практичні рішення з нашими партнерами з Туркменістану, компанією «Туркмен Міллі Логістик», свідчить на користь необхідності активізації всіх партнерів, розташованих на східному березі Каспію, зокрема морських портів Туркменбаши і Курик. 

У порту Курик великий потенціал, який ми плануємо максимально використовувати. Необхідно відпрацьовувати оптимальні, комплексні маршрути переміщення вантажів, використовуючи можливості залізниці та автомобільного транспорту. Вдале географічне розташування порту Курик дозволяє знизити терміни і вартість транспортування, збільшуючи експортні потоки через Каспійське море на 30%, що стимулює нас, спільно з нашими партнерами з Туркменістану та інших каспійських країн, почати роботу з відпрацювання нових морських маршрутів, так би мовити «портових трикутників», наприклад між портами Туркменбаши (Туркменістан) - Курик (Казахстан) - Алят-Баку (Азербайджан). При цьому порт Курик може виконувати функцію своєрідного хаба, для акумуляції вантажів які йдуть із (в) країни, розташовані на східних берегах Каспію, з подальшим формуванням суднових партій та відправкою по створюваному Каспійсько-Чорноморо-Балтійського коридору», - зазначив Серік Ахметов.