СТВОРЕННЯ СТАЛОЇ ЗАКОНОДАВЧОЇ БАЗИ, ВІДПОВІДНО ДО СТАНДАРТІВ ЄС - НАДІЙНИЙ ФУНДАМЕНТ ЕФЕКТИВНОЇ РЕАЛІЗАЦІЇ МІЖНАРОДНИХ ТРАНСПОРТНО-ЛОГІСТИЧНИХ ПРОЕКТІВ ЗА УЧАСТЮ УКРАЇНИ  

01.06.2020

Транспортна галузь є однією з базових галузей економіки України, в якій працює 13 морських портів, сукупна потужність вантажообробки яких становить більш ніж 230 млн. тонн на рік. Територією України простягається 2714,5 кілометрів внутрішніх водних шляхів, що належать до категорії судноплавних. Національна мережа автомобільних доріг загального користування становить 169 652 кілометри. Експлуатаційна залізнична мережа України є однією з найбільших у Європі та досягає близько 20 951,8 кілометра, з яких 9 926,4 кілометра електрифіковані. 

Україна має всі передумови для виконання ролі головного транзитного транспортного мосту, що поєднує країни Європи та Азії. Повною мірою реалізувати цей потенціал та перетворити Україну на головну транзитну державу Євразійського континенту з найкомфортнішими умовами для перевезень у сполученні Європа-Азія та надійного міжнародного партнера-постачальника найкращих логістичних послуг на континенті ставило собі в якості амбітного завдання Міністерство інфраструктури України ще декілька років тому. Зазначена мета, оголошені поточні плани та реальні дії, спрямовані на її досягнення та повернення статусу одного з ключових учасників міжнародних транспортних коридорів будуть одним з предметів обговорення під час проведення VII Балтійсько-Чорноморського економічного форуму, який цього року прийматиме Україна (місто Херсон).

Наголошуючи на важливість зустрічі на майданчиках форуму партнерів від східних берегів Каспійського моря до Балтики, голова Комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури, народний депутат Юрій Кісєль зокрема зазначив:

«У прийнятій в травні 2018 року Національній транспортній стратегії України на період до 2030 року відверто зазначено, що «на сьогодні транспортна галузь в цілому задовольняє лише основні потреби населення та економіки в перевезеннях, але не за якістю. Сучасний стан транспортної галузі не повною мірою відповідає вимогам ефективної реалізації євроінтеграційного курсу України та інтеграції національної транспортної мережі в Транс’європейську транспортну мережу». За ці два роки ситуація в кращу сторону особливо не змінилась. Про те, що час розмов давно пройшов, наголошує і Президент України Володимир Зеленський, акцентуючи на необхідність приділити особливу увагу саме приведенню транспортної інфраструктури України в належний стан. Використовуючи нагоду, що цього року Балтійсько-Чорноморський економічний форум відбудеться в Україні, у нас буде можливість не тільки «звірити час» з нашими партнерами з країн Європи та Азії, але і визначити певні маркери та скоординувати плани спільних дій. Те, що Україна має один з найкращих транзитний потенціал між Європою та Азією – це аксіома, так само як і те, що для його використання потрібні реальні дії. Цього року в бюджеті України закладено рекордні 37,3 млрд. грн. на розвиток мережі автомобільних доріг та 21,8 млрд. грн. на субвенцію місцевим бюджетам для дорожнього господарства, планується побудувати та реконструювати мінімум 4 тис. км. доріг. Прийнято у першому читанні, давно очікуваний, Закон України Про внутрішній водний транспорт в Україні, який сприятиме транспортному розвитку річки Дніпро, спираючись на законодавчий досвід ЄС. Ми чудово розуміємо, що для ефективної реалізації на теренах України таких міжнародних проектів як створення коридору ефективного співробітництва, який координується Балтійсько-Чорноморським економічним форумом та має партнерський ланцюг від Балтики до східних берегів Каспійського моря  необхідна стала законодавча та нормативна бази, які відповідають стандартам ЄС та діючим міжнародним нормативно-правовим актам. Саме в цьому напрямку впевнено рухається наш Комітет Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури, який готовий до співпраці в інтересах України та ефективної участі її підприємств та організацій в міжнародних транспортно-логістичних проектах», - сказав Юрій Кісєль.