Узбекістан – надійна опора в Центральній Азії!

05.11.2020

Сьогодні (5 листопада) в Херсоні відбулась робоча зустріч заступника голови правління Балтійсько-Чорноморського економічного форуму Володимира Макухи з першим секретарем Посольства Республіки Узбекістан в Україні Баходіром Ібрагімовим та радником з торгово-економічних питань Посольства Республіки Узбекістан в Україні Бобур Расуловим. Участь в зазначеній зустрічі також прийняв виконавчий директор групи компаній «Содружество» Заур Сікоєв.

Було акцентовано на актуальність проекту створення коридору ефективного співробітництва від Балтики до східних берегів Каспійського моря, який ініційовано на майданчиках форуму, на важливості його подальшого розвитку та активного долучення до проекту підприємств, установ та організацій Узбекістану.
Виходячи із прикладу створення «гдинського трикутника» в Європі (м. Гдиня та Поморське воєводство в Польщі, м. Клайпеда в Литві, м. Херсон і Херсонська область в Україні) як потужного драйверу проекту в Європі, зазначено на доцільність створення аналогічного трикутника в Центральній Азії, об’єднавши потужний партнерський потенціал представників Казахстану, Туркменістану та Узбекістану.

Зазначений «центрально азійський» трикутник, спроможний забезпечити необхідний ефект сприяння активізації співробітництва між підприємствами, організаціями та установами різних галузей Європи (як країн ЄС так і країн «Східного партнерства») та Азії.

Крім того, можливості, які відкриває для партнерів проект коридору ефективної співпраці, створює дієві механізми реалізації Віденської програми дій ООН для країн, які не мають виходу до моря. Підтриману Генеральним Секретарем ООН, в березні цього року, ініціативу Казахстану, щодо розробки дорожньої карти дій для таких країн також можна вважати додатковим аргументом.

Важливість та перспективність партнерської співпраці та спільного розвитку міжнародного проекту коридору ефективного співробітництва від берегів Балтики до східних берегів Каспійського моря, з розширенням його географії та активним долученням до проекту партнерів із Узбекистану ще більш яскраво проявляється під час пандемії COVID-19 та карантинних обмежень. Як зазначив радник з торгово-економічних питань Посольства Республіки Узбекістан в Україні Бобур Расулов, підприємства Узбекистану зіштовхнулись з суттєвими проблемами, пов’язаними з обмеженням можливостей переміщення вантажів між Узбекистаном та країнами Європи. Значні обмеження, які було прийнято урядами ряду країн щодо транзиту їх територією вантажів, змусило обирати альтернативні маршрути, які збільшували витрати на доставку в середньому у двічі.

Приклади нестандартних підходів при вирішенні подібних проблем базовими учасниками проекту на Каспії – сучасним морським портом Курик та одним із лідерів транспортно-логістичної галузі Туркменістану, компанією «Туркмен Міллі Логістик» було приведено в якості фактичних аргументів важливості об’єднання зусиль.

Погоджуючись з доцільністю сприяння більш активній комунікації операторів вантажів із Узбекістану з казахським портом Курик та компанією «Туркмен Міллі Логістик» та портом Туркменбаші в Туркменістані, вибудовуючи з ними партнерські взаємовідносини Бобур Закірович повідомив, що планує проінформувати профільні Міністерства Республіки Узбекистан як про перспективи спільної участі в різносторонньому розвитку проекту створення коридору ефективного співробітництва, так і щодо активізації співпраці з портом Курик (Казахстан), «Туркмен Міллі Логістик» та портом Туркменбаші (Туркменістан). 

Окремо було обговорено питання, пов’язані з роллю України як моста між Європою та Азією. В тому числі, окремо зупинившись на перспективах розвитку, які ця співпраця відкриває для Херсона та Херсонської області. Було схвалено ініціативу розширення ролі підприємства U-Port United, яке входить до Британсько-Української U-Port Group та визначено координатором проекту, в сегменті організації переміщення вантажів територією України. Зокрема, можливість прямої комунікації всіх міжнародних партнерів (портів, транспортно-логістичних та стивідорних компаній тощо) та участі в плануванні та координації дій через U-Port United з представниками транспортної галузі України.